Dziewięcioro mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego zostało uhonorowanych Medalem „Pro Patria”

23 lipca 2021 r miała miejsce wyjątkowa uroczystość!

Dziewięcioro mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego zostało uhonorowanych Medalem „Pro Patria” za swoje zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie. W wydarzeniu wziął udział Szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Medale z rąk Pana Ministra otrzymali:
Joanna Acher, Czesław Berkowski, Władysław Berkowski, Marek Fortuna, Jacek Heliasz, Roman Kozioł, Kazimierz Pieńczuk, Helena Sabała, Krzysztof Zbrojkiewicz.

Tadeusz Rutkowski – Przewodniczący Stowarzyszenia Kombatantów w Pruszkowie został odznaczony przez Naczelną Komendę Polskich Drużyn Strzeleckich Strzeleckim Krzyżem Zasługi za krzewienie tradycji polskiego oręża.
Zarząd Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie postanowił również wyróżnić Kombatanckim Krzyżem Zasługi Barbarę Gołębiowską, Małgorzatę Bojanowską i Iwonę Burzyńską za społeczne zaangażowanie i pracę na rzecz lokalnej wspólnoty.
Po ceremonii odbył się wykład dr. hab. Patryka Pleskota „Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie (1946-1955) – bezprawne narzędzie komunistycznej władzy w Polsce”, w czasie którego omówił on najważniejsze mechanizmy funkcjonowania ówczesnego wymiaru sprawiedliwości.

Na zakończenie Iwona Burzyńska – autorka książki Muzeum Dulag 121 pt.: „Wychodząc z cienia. Historia Bolesława Pajączka ps. Groźny”, opowiedziała o konspiracyjnej działalności Bolesława Pajączka i jego patriotycznych inicjatywach na terenie naszego miasta. Patronat honorowy nad publikacją objął Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski.
W spotkaniu uczestniczyła m.in. rodzina i przyjaciele Pana Pajączka z córką Krystyną Grabarek na czele, członkowie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie, a także goście ze Światowego Związku Żołnierzy AK w Kozienicach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.