Ptaki Polskie

„Młodzi, Zdolni, Stąd” – wystawa fotografii Piotra Tomaszewskiego z prelekcją dr Bolesława Jabłońskiego. Odbyły się dwie wystawy – pierwsza to „WIOSNA – przed nami ptasie gody”, druga – „LATO, czas nauki”.

 

Piotr Tomaszewski.

Piotr Tomaszewski interesuje się fotografią od pewnego czasu. Mimo że, choćby na jego młody wiek, fotografuje niedługo, to jego prace wskazują już na dojrzałość i wrażliwość na otaczający go świat. Bo wszystko wokół nas niesie ze sobą wiele  intrygujących obrazów, ale tylko nieliczni potrafią je dojrzeć. W kręgu fotoreporterskich zainteresowań Piotra jest zarówno stara zanikająca tkanka miejska, imprezy społeczne, kulturalne i sportowe, pruszkowskie i okoliczne krajobrazy o każdej porze roku, pogodowe ekstrema, sztuczki techniczne z fotografią.

Birdwatching czyli obserwowanie ptaków to coraz bardziej popularna forma spędzenia wolnego czasu. Od niedawna i ja wciągnąłem się w obserwację i fotografowanie ptaków.

Ostatnio wiele czasu Piotr poświęcił nowej pasji – ptakom, robiąc ciekawe zdjęcia i przy okazji poszukując na  ich temat wiedzy przyrodniczej. Zainteresowanie do ptaków zrodziło się dzięki temu, że na terenie Pruszkowa i okolic można spotkać wiele ich gatunków.

W 2017 roku w naszym mieście zaobserwowano ponad 110 gatunków ptaków, a od początku tego roku pruszkowscy miłośnicy przyrody zaobserwowali już prawie 80 i ich liczba cały czas rośnie. Na terenie Pruszkowa można spotkać między innymi najmniejszego w Europie mysikrólika, kolorowego zimorodka, siedem gatunków dzięciołów czy nawet największego spośród latających drapieżników Europy – bielika.

Dr Bolesław Jabłoński.

Bolesław Jabłoński – ornitolog z Poznania, wychowany przez dziadka w Przemykowie, koło Pińczowa w rodzinie patriotycznej. W czasie wojny mama  była radiotelegrafistką i kurierem, a ojciec w partyzantce AK w Puszczy Niepołomickiej. Od 1945 r. mieszkał w Radości, później w Warszawie. Od wielu lat mieszkaniec Otrębus.

Studiował biologię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów pracował jako rybak na Morzu Północnym i przewoził dla prof. Raabego okazy fauny morskiej do ćwiczeń ze studentami. W latach 1978 – 1981 brał udział w 3 wyprawach naukowych na Antarktydę z geologami, ornitologami i hydrobiologami m.in. prof. K. Birkenmajerem, Zbigniewem Rubinowskim, Antonim Tokarskim, Andrzejem Paulo, dr Wasilewskim. Zajmował się tam obserwacją cykli rozwojowych ptaków i organizmów morskich.

Napisał prace naukowe m.in. na temat Zatoki Admiralicji i Wyspy Pingwinów. Jego imieniem i nazwiskiem oznaczono na Antarktydzie zatoki: Zatokę Jabłońskiego na półwyspie Tartar i Zatokę Bolka na Cape Melville.

Po skończeniu studiów pracował w Instytucie Zoologii PAN na ul. Wilczej w Warszawie, gdzie w owym czasie było Muzeum Przyrodnicze, później połączone z Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury. W latach 80-tych  Bolesław Jabłoński za uczestnictwo w procesie kolegi, którego chciano usunąć z pracy, został namówiony do odejścia z pracy. Zatrudnił się w PACZ-u  firmie Czesława Kropielnickiego produkującej artykuły spożywcze w Milanówku. Praca dawała możliwość transportu nielegalnych w czasach komunistycznych publikacji, które były drukowane w domu Państwa Jabłońskich. Między innymi były to wydania na temat ochrony przyrody SOS – Serwisy Ochrony Środowiska, które wtedy były redagowane po to, aby przygotować kadrę fachowców mogącą działać po zakończeniu obrad  „Okrągłego Stołu”. Po jakimś czasie firma PACZ musiała zmienić profil. Powstał HAT – produkujący nieszkodliwe płyny dla gospodarstwa domowego. Bolesław Jabłoński należał do Polskiego Związku Żeglarskiego, gdzie wspólnie z hydrobiologami i firmą HAT pracowali nad sposobami oczyszczania  wód w polskich jeziorach. Po utracie pracy dorabiał pisaniem artykułów na temat ochrony środowiska i wykładami. Potem do emerytury pracował w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Młochowie.

Za stroną „Otrębusy i Kanie”. https://www.otrebusy.pl/slawni-ludzie/boleslaw-jablonski

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wystaw.

Organizacja wystaw: