Pamięć Kresów 1918 – 1919

Walki z Ukrainą o wschodnią granicę Polski

w latach 1918 – 1919

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu Pamięć Kresów organizowane wspólnie z Pruszkowskim Stowarzyszeniem Patriotycznym. Janusz Czarniawski i Edward Radziejewski z PSP opowiedzą o walce z Ukrainą o południowo-wschodnie granice Polski w latach 1918-1919. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 12 maja 2018 r. o godz. 15 w siedzibie Muzeum.

Zbliżająca się ku końcowi I Wojna Światowa stwarzała Polsce możliwość odzyskania niepodległości.  W tym czasie nastąpiło też ożywienie działalności  organizacji ukraińskich. Ukraińcy, którzy, według spisu ludności z roku 1910 stanowili ok. 2/3 mieszkańców Galicji Wschodniej, realizując plany utworzenia swojego niepodległego państwa, 1 listopada 1918 roku zajęli Lwów – miasto od wieków zamieszkałe głównie przez Polaków.  Polacy stanęli w obronie swego miasta i swojej ziemi. W ten sposób rozpoczęła się wojna polsko-ukraińska o Lwów, Galicję Wschodnią i Wołyń.

O trwającej 8 miesięcy i 16 dni tragicznej wojnie i zaangażowanych w nią ludziach będą mówić członkowie Pruszkowskiego Stowarzyszenia Patriotycznego Janusz Czarniawski i Edward Radziejewski.

Zapraszam na materiał filmowy ze spotkania.

 

Patronat medialny: Podwarszawskie Życie Pruszkowa