Ku Niepodległości

 

WEEKENDOWE SPOTKANIE RODZINNE

 

Muzeum rozpoczęło nowy cykl spotkań skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Są Państwo ciekawi, jak wyglądała droga do odzyskania Niepodległości i jakie były oblicza kultury kształtowanej przez Polaków podczas zaborów? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to zapraszamy do wspólnej nauki i zabawy. Organizatorzy przekażą wiedzę o wydarzeniach, ważnych postaciach epoki, literaturze, ubiorze i tańcu. Celem projektu zatytułowanego „Ku niepodległości – tożsamość, kultura, symbolika” jest propagowanie radosnego patriotyzmu obecnego w naszej codzienności, szacunku do dziedzictwa przodków, dumy z ich dokonań oraz próby zrozumienia narodowych sukcesów i porażek.

Drugie Weekendowe Spotkanie Rodzinne z tego cyklu zatytułowane jest: „Czas nadziei” i odbędzie się w sobotę, 17 marca, w godz. 11:00 – 15:00. Zapraszamy Państwa w podróż do przeszłości i cofnięcie się do Polski początku XIX wieku – czasu wielkich nadziei i zrywów niepodległościowych. W trakcie tego spotkania dzieci, młodzież i dorośli będą mieli okazję poznać różne oblicza kultury tamtych czasów. Jakie były wówczas modne tańce, czym charakteryzowała się moda i dlaczego kokarda narodowa miała 3 kolory? Kim były markietanki, jak wyglądał mundur ułana Księstwa Warszawskiego i jakie miał oporządzenie? Na te wszystkie pytania znajdą Państwo odpowiedzi w czasie spotkania w Muzeum. W trakcie mini turniejów, skierowanych do dzieci i dorosłych będzie można sprawdzić swoją wiedzę o Panu Tadeuszu oraz Balladach i romansach Adama Mickiewicza. Ponadto podczas prelekcji będzie można zgłębić swoją wiedzę o hymnie narodowym.

W programie:

godz. 11:30

– pokaz tańców z epoki połączony z warsztatami;

godz. 13:30

– prelekcja „Mazurek Dąbrowskiego. Od pieśni żołnierskiej do hymnu państwowego” – Przemysław Rey;

godz. 11:00 – 15:00

Ubiór z pierwszej połowy XIX w.;

Markietanki 2 pułku ułanów Xięstwa Warszawskiego: kim były, czym się zajmowały.

Degustacja karmelków i oranżady;

Armia Księstwa Warszawskiego – umundurowanie, broń, musztra dla chętnych;

Warsztaty wykonywania kokard i kotylionów;

„Pan Tadeusz”, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – teleturniej dla dzieci i dorosłych;

Kalendarium wydarzeń, Polska i świat – prezentacja.


Tematy kolejnych spotkań:

III
– druga połowa XIX wieku – czas żałoby, pracy organicznej i początek rewolucji przemysłowej;

IV
– początek XX wieku – rozwój towarzystw społecznych i kulturalnych, harcerstwa, sztuki filmowej i przygotowania do wojny;

V
– świętowanie odzyskania Niepodległości.