Pomnik Komunizmu

 

30 sierpnia 2017 r skierowaliśmy do p. Jana Starzyńskiego Prezydenta Miasta Pruszkowa pismo w sprawie:

 

 

 

W dniu 27 września 2017 r. otrzymaliśmy od p. Jana Starzyńskiego Prezydenta Miasta Pruszkowa niniejszą odpowiedz:

 

W dniu 18 stycznia 2017 r. w WPR24 ukazał się poniższy tekst:

 

Pomnik u zbiegu Działkowej i Przyszłości będzie odnowiony

Pruszkowski Pomnik Pamięci Żołnierzy 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej czeka generalny remont. O jego zakresie władze miasta chcą porozmawiać z mieszkańcami. Spotkanie w tej sprawie odbędzie się 15 lutego.

To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie miasta. Pomnik Pamięci Żołnierzy 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej „żegna” kierowców wyjeżdżających z Pruszkowa w stronę Grodziska, a dla tych poruszających się w przeciwnym kierunku jest pierwszym obiektem widocznym po wjeździe do miasta.

Pomnik powstał w latach 1969-1970 i wymaga generalnego remontu. – Powierzchnia płyt z piaskowca pokryta jest warstwą zabrudzeń i mchów, widoczne są wykwity glonów. Widoczne są również liczne spękania piaskowca. Zanieczyszczenia uniemożliwiają swobodny przepływ powietrza, co może spowodować pękanie i kruszenie kamienia – czytamy w dokumentacji przygotowanej na zlecenie urzędu miasta.

Zastrzeżeń do stanu obiektu jest więcej. – Na pomniku umieszczone zostały wypukłorzeźby sztuk 6. Trzy zlokalizowano na ścianie pomnika od strony ul. Grodziskiej, zaś trzy pozostałe na narożach bocznych ścian od strony ul. Przyszłości. Przedstawiają one głowy żołnierzy, budzące poważne zastrzeżenia wartości artystycznej jak również prawdy historycznej. Swoją formą nawiązują do ideologii pomników radzieckich i nie mają nic wspólnego z Legią Akademicką – zaznaczają autorzy opracowania.

Wstępny zakres prac remontowych również został już określony. Chodzi m.in. o poprawę rzeźb z piaskowca, remont płyt i szczytu pomnika, usunięcie zabrudzeń i mchów. Co jeszcze? – Oczyszczenie, szpachlowanie, impregnacja płyt kamiennych piaskowca na pomniku w układzie istniejącego podziału zgodnie ze sztuką budowlaną i kamieniarską. Wymiana rzeźb głów żołnierzy ze zmianą kształtu hełmów, furażerek na kształt typowy dla nakryć głowy polskiej piechoty z 1939 r., wymiana krzyża Virtuti Militari, likwidacja napisów Lenino Warszawa Berlin; Wyzwolicielom – czytamy w dokumentacji (pełna wersja dostępna jest tu).

Remont pomnika będzie tematem spotkania konsultacyjnego z mieszkańcami miasta. Odbędzie się ono 15 lutego o godzinie 18.00 w Szkole Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego przy ul. Jasnej w Pruszkowie.

artykuł pochodzi ze strony WPR24 

link do strony z projektem: https://www.pruszkow.pl/__data/assets/pdf_file/0018/35226/2017-11-OPIS.pdf 

 

Relacja filmowa ze spotkania w sprawie „Konsultacje w sprawie pomnika” jakie odbyło się w dniu 15 lutego 2018 r.