Kolumna Niepodległości

 

Dla uczczenia przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Ministerstwie Obrony Narodowej został opracowany program „Kolumny Niepodległości”.  Założeniem przyjętego programu jest wybudowanie w miejscach szczególnych dla historii Polski okolicznościowych memoriałów w formie kolumn.

– Chcemy w ten sposób upamiętnić wysiłek Polaków, dzięki którym dziś możemy cieszyć się wolnością. Chcemy oddać hołd tym, których nazwiska znamy, ale też bezimiennym bohaterom naszej historii. Chcemy przypomnieć o historii lokalnych społeczności, dzięki którym dziś cała Ojczyzna może cieszyć się niepodległością, wolnością – mówi minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Szanujemy niepodległość i chcemy przypominać wszystkim i wszędzie, jak jest ona dla nas ważna – dodaje szef MON.

Program MON nawiązuje do upamiętniania dziesięciolecia niepodległości w 1928 roku. Wówczas, dzięki inicjatywom lokalnych społeczności i władz, powstawały w kraju pomniki niepodległości, często w formie kolumn z orłem zrywającym się do lotu i ze zrzuconymi kajdanami.

Przyjęty w Ministerstwie Obrony Narodowej program będzie realizowany w trzech etapach: konkursu na projekt artystyczno-architektoniczny, konkursu na przyznanie dotacji na wsparcie budowy kolumn oraz uroczystego ich odsłonięcia w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Pierwszy etap zakłada ogłoszenie przez Ministerstwo Obrony Narodowej konkursu na projekt artystyczno-architektoniczny kolumny. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. złotych. MON planuje też przyznanie dwóch nagród dla autorów wyróżnionych prac w wysokości po 8,5 tys. złotych.

Kolejne etapy – realizacyjne, to wyłonienie miejsc, w których m.in. samorządy będą chciały zrealizować projekt , następnie wznoszenie pomników.  Inicjatorem budowy mogą być samorządy, bo to one najczęściej dysponują terenem umożliwiającym ustawienie kolumny, a także osoby fizyczne lub prawne, np. kombatanci, grupy rekonstrukcyjne, harcerze i stowarzyszenia proobronne.

– Naszą ideą jest stworzenie w Polsce społecznego ruchu na rzecz świętowania niepodległości i radości z jej odzyskania – mówi Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej i jednocześnie koordynator projektu. Wyjaśnia, że program ma zachęcać do upamiętnienia lokalnych wydarzeń i miejscowych bohaterów związanych z historią walki o niepodległość. – Dzięki temu każdy będzie mógł poczuć, że dzieje jego rodziny i regionu też są częścią historii niepodległości Rzeczypospolitej – mówi Michał Dworczyk.

Projekt artystyczno-architektoniczny kolumny zostanie udostępniony na licencji wszystkim zainteresowanym podmiotom. Ministerstwo Obrony Narodowej będzie wspierać finansowo realizację projektu. W budżecie resortu przeznaczonym na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowano na realizację programu 5 mln zł.

Szczegóły dotyczące poszczególnych etapów projektu będą dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej.

artykuł pochodzi ze strony: https://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/rusza-program-mon-kolumny-niepodleglosci-12017-10-27/
więcej informacji na stronie: https://bip.mon.gov.pl/ogloszenia/konkurs-kolumna-niepodleglosci/ogloszenie-o-konkursie-10324795/

 

Pruszkowskie Stowarzyszenie Patriotyczne

oraz

Stowarzyszenie Strzelcy Rzeczypospolitej

w dniu 11 listopada postanowili: 

Przykład:

 

Poniżej tekst – Jerzego Bukowskiego, pochodzący ze strony https://www.krakowniezalezny.pl/kolumny-niepodleglosci/

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę suwerennego bytu Ministerstwo Obrony Narodowej opracowało program „Kolumny Niepodległości”, w ramach którego w miejscach szczególnie ważnych dla naszej historii wybudowane zostaną pomniki w takiej właśnie formie.

Rozumiem i doceniam potrzebę uczczenia patriotycznych starań wielu pokoleń Polaków, które zwieńczył dzień zasłużonego triumfu 11 listopada 1918 roku. Warto w niestandardowy sposób oddać im hołd właśnie w 100-lecie powrotu Rzeczypospolitej na mapę Europy przywołując pamięć nie tylko tych najbardziej znanych, ale również pozostających do tej pory w cieniu lub w ogóle nieznanych rodaków rzucających od końca XVIII do początku XX wieku „na stos swój życia los”.

Pomysł MON nawiązuje do 1928 roku, kiedy Polska hucznie obchodziła 10-lecie odzyskania niepodległości. Właśnie wtedy powstawały w całym kraju kolumny ze zrzucającym kajdany orłem zrywającym się do lotu. Towarzyszył temu ogromny entuzjazm i nikogo nie trzeba było namawiać do budowania takich znaków pamięci o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Ojczyzny (Wzgórze Wawelskie, Kolumna Niepodległości z 1918 roku, fot. panoramio.com).

Czy uda się wykrzesać podobne uczucia w 2018 roku? Oczywiście przeznaczenie na ten cel 5 milionów złotych z budżetu resortu z pewnością zachęci niektóre samorządy i organizacje do wzniesienia kolumn niepodległości, ale na miejscu ministra Antoniego Macierewicza podkreśliłbym wyraźnie, że nie jest to żaden odgórny nakaz, ale jedynie gotowość sfinansowania przejawów oddolnej inicjatywy. Według opracowanych w MON założeń zwycięzca konkursu na najlepszy projekt otrzyma nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych, a dwaj autorzy wyróżnionych prac po 8,5 tys. zł.

Źle by się jednak stało, gdyby władze samorządowe uznały, że nie wypada odmawiać władzy państwowej i podjęły tę inicjatywę „na siłę”. Bez spontaniczności oraz szczerości nie ma bowiem mowy o sukcesie, o czym doskonale wie wybitny instruktor harcerski, współtwórca legendarnej „Gromady Włóczęgów” przy 1 Warszawskiej Drużynie Harcerzy („Czarnej Jedynce”) im. Romualda Traugutta druh Antoni Macierewicz.

This entry was posted in LUDZIE i kultura and tagged Antoni MacierewiczJerzy Bukowski on Październik 14, 2017.