Przystanek Historia

 

 

Okupacja niemiecka w filmie polskim

– wykład prof. Jerzego Eislera

 

 

Zapraszamy na wykład prof. Jerzego Eislera „Okupacja niemiecka w filmie polskim” inaugurujący organizowany razem z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie cykl wykładów, pokazów filmowych, warsztatów i lekcji zatytułowany Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 16 października o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum przy ul. 3 Maja 8a w Pruszkowie.

W poniedziałek 16 października 2017 gościć będziemy w Muzeum Dulag 121 dyrektora Oddziału IPN w Warszawie prof. Jerzego Eislera z wykładem inaugurującym cykl Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121. Prelekcja poświęcona będzie obrazowi okupacji niemieckiej w powojennej polskiej kinematografii. Znawca XX-wiecznej historii Polski, profesor Jerzy Eisler odpowie m.in. na kilka pytań związanych z recepcją filmów podejmujących temat okupacji zarówno przez zwyczajnych widzów, jak i badaczy – historyków. Czy i ewentualnie w jakim zakresie film fabularny stanowi źródło historyczne? Czy film historyczny jest źródłem dla czasów współczesnych jego powstania czy też dla epoki prezentowanej na ekranie? W jakim stopniu w historycznym filmie fabularnym dopuszczalna jest licentia poetica i dlaczego filmy historyczne tak często odgrywają rolę propagandową?

Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w wykładzie prof. dr hab. Jerzego Eislera, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121 – współorganizowany razem z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie cykl spotkań z historykami poświęcone różnym aspektom dziejów XX wiecznej Polski. W ramach cyklu w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8a odbywać się będą wykłady, pokazy filmów, prezentacje wystaw oraz lekcje i warsztaty dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i licealnych. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.