Zostań rekonstruktorem

 

W związku z obchodzonym 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy w niedzielę, 1 października 2017 r. ulicami Pruszkowa przejdzie „Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc”. Wezmą w nim udział rekonstruktorzy z wielu grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, ale do udziału w tym przedsięwzięciu, tak jak w pierwszej edycji Marszu w 2014 r., zapraszamy wszystkie chętne osoby bez względu na wcześniejsze doświadczenie czy udział w rekonstrukcjach historycznych.

Marsz wyruszy w niedzielę 1 października spod kościoła św. Kazimierza przy ul. Kraszewskiego 23 o godzinie 14:00 i przejdzie ulicami Pruszkowa na teren dawnego obozu przejściowego Dulag 121, gdzie pod pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa’ odbędzie się dalsza część zaplanowanych na ten dzień uroczystości.

Zaplanowaliśmy 3 warsztaty przygotowujące do roli rekonstruktorów (14, 21, 28 września w g. 18-20 w Muzeum Dulag 121), które poprowadzi doświadczona rekonstruktorka Małgorzata Retkowska. Do udziału w warsztatach i Marszu zapraszamy  rodziny z małymi dziećmi, młodzież, osoby starsze. Dzieci i młodzież poniżej 14 roku życia mogą uczestniczyć w widowisku jedynie w obecności rodziców.

Mamy nadzieję, że również członkowie organizacji pozarządowych z Pruszkowa i okolic będą chcieli również zaangażować się w współtworzenie Marszu, a w ten sposób w upamiętnienie Powstańców Warszawskich i cywilnej ludności Warszawy, a także pruszkowiaków, którzy solidarnie zaangażowali się w niesienie pomocy w ramach społecznej akcji na rzecz wypędzonych.

Terminarz warsztatów:

14.09.2017 – 18.00-20.00 – Warsztat wprowadzający

Program:

 1. Historia obozu Dulag 121 – prelekcja
 2. Projekcja filmu
 3. Co to jest rekonstrukcja i teatr żywy oraz bezpieczeństwo rekonstruktora i widza
 4. Zapoznanie z miejscem inscenizacji
 5. Kreowanie sylwetki rekonstruktora – kostium, fryzura, makijaż

 

21.09. 2017 – 18-20 – Warsztat rekonstruktora

Program:

 1. Przegląd przygotowanych sylwetek historycznych
 2. Praca nad psychologią postaci – uwarunkowania fizyczne i psychiczne przynależność społeczna, obyczajowość
 3. Praca z rekwizytem i budowanie scen rodzajowych
 4. Uzupełnienie sylwetek o wypożyczone stroje

 

28.09 – 18.00-20.00 – Warsztat teatru żywego na ulicy

Program:

 1. Odgrywanie scen zbiorowych w miejscu inscenizacji
 2. Przydział rekwizytów
 3. Zasady bezpieczeństwa w terenie
 4. Zapoznanie z regulaminem inscenizacji

 

 

Proszę o informację, czy są Państwo zainteresowani ponownym uczestnictwem w Marszu Pamięci (mailowo lub telefonicznie pod numerem 22 758 86 63. Mam nadzieję, że zdecydują się Państwo współtworzyć II Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

Z poważaniem  Małgorzata Bojanowska Dyrektor Muzeum Dulag 121