Powstanie Warszawskie

 

 

Drodzy Czytelnicy, Goście, Przyjaciele.

 

 

W tym roku chciałbym inaczej spojrzeć na Powstanie Warszawskie.

Nietypowo, bo od tekstu Wojciecha Młynarskiego „Nie opuszczaj mnie” w wykonaniu Piotra Fronczewskiego. Posłuchajcie – do końca.

 

 

Kontynuując temat piosenki w Powstaniu warszawskim przytoczę krótką notkę zamieszczoną na stronie PolskieRadio.pl .

Dzień powstania piosenki powstańczej.

„Stawiane w Warszawie barykady, były niejako granicami wolnej Polski. Pisali o nich nie tylko historycy, ale także poeci. O znaczeniu tych tekstów dla powstańczej Warszawy i współczesnych mieszkańców wolnej Polski mówili w Polskim Radiu 24 Anna Żochowska, prezes Fundacji Sztafeta oraz Ewa Rudnik, Krzysztof Żochowski i Sławomir Giska – aktorzy Teatru „Od Czapy”.

73 lata temu 4 sierpnia powstała pierwsza piosenka Powstania Warszawskiego, czyli „Marsz Śródmieścia”. Napisana została przez Eugeniusza Żytomirskiego. Tego samego dnia wieczorem, Ziutek Szczepański stworzył największy hit Powstania „Pałacyk Michla”.

Jak podkreśliła Anna Żochowska, dało to początek twórczość, której głównym tematem było Powstanie Warszawskie. – Pierwsza piosenka powstała w knajpce na Wspólnej, gdzie przy fortepianie zasiadł kompozytor i na bieżąco pisał słowa. Większość z nich, tworzona była jednak w odizolowanych oddziałach powstańczych, przez tamtejszych poetów – powiedziała prezes Fundacji.

– Na początku Powstania mamy do czynienia z radosnymi i entuzjastycznymi piosenkami. Charakterystyczna dla tych pierwszych dni jest tu nadzieja na walkę i wolność. Potem zastąpiły je bardziej refleksyjne tony – podkreśliła Anna Żochowska i dodała, że zaskakujący jest np. Hymn Batalionu Zośka, który był pisany przez całe Powstanie i wbrew panującym nastrojom też ma radosna nutę.

Jak zauważyła Ewa Rudnik, zachwycający jest entuzjazm pierwszych piosenek Powstania. Niosą one w sobie radość wyzwolenia i nadzieję na lepszy los.”

Gospodarzem audycji był Filip Memhes. Polskie Radio 24/kawa. Data emisji: 4.08.17 Godzina emisji: 13.15

W kolejnych dniach będę przedstawiał Państwu, we fragmentach koncert „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki” jaki odbył się w dniu 1 sierpnia 2017 na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Administrator strony.