Informator kulturalny Muzeum Dulag 121

 

 

 

LISTOPAD – GRUDZIEŃ 2016

 

 

14 – 25 listopada


Wystawa „Wielka Wojna Polaków 1914-1918” w Muzeum Dulag 121.
Wystawa poświęcona I wojnie światowej przygotowana przez Muzeum Historii Polski dostępna jest dla zwiedzających do 25 listopada w siedzibie Muzeum Dulag 121 (Pruszków, ul. 3 Maja 8A).

27 listopada (niedziela), godz. 15:00


Spotkanie z cyklu Pamięć Kresów -„Wielkość i dramat polskich Kresów”.
Gościem Muzeum Dulag 121 będzie Stanisław Srokowski – pisarz, poeta, krytyk literacki i publicysta, autor opowiadań kresowych, które stały się kanwą filmu pt. „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Spotkanie poprowadzi Robert Jurszo – dziennikarz i publicysta zajmujący się tematyką historyczną. Wstęp wolny.

 

3 grudnia (sobota), godz. 15:00

 

Spotkanie z cyklu Pamięć Kresów – „Śladami słów skrzydlatych…” – pisarze i poeci polskich Kresów. Gościem Muzeum Dulag 121 będzie Mariusz Olbromski – pisarz, poeta, animator kultury i muzealnik, który opowie o dziejach literatury polskiej na terenie dzisiejszej Ukrainy, począwszy od czasów renesansu, aż do XXI wieku. Poprowadzi nas kresowym szlakiem do magicznych, sławnych, ale także mało dziś znanych miejsc, związanych z dziejami polskiej kultury. W programie także pokaz fotografii i prezentacja albumu „Śladami słów skrzydlatych… Pomniki pisarzy i poetów polskich na Kresach Południowych dawnej Rzeczypospolitej”. Wstęp wolny.

 

4 grudnia (niedziela), godz. 15:00

 

Spotkanie z cyklu Nasze Korzenie – „Czy można odnaleźć przodka w Internecie?” Spotkanie poprowadzi Alan Jakman – redaktor miesięcznika genealogicznego „More Maiorum”. Podczas spotkania dowiemy się, jak za pośrednictwem Internetu odnaleźć informacje o swoich przodkach, poznamy polskie i zagraniczne bazy genealogiczne, usłyszymy opowieści i anegdoty związane z genealogią. Wstęp wolny.

 

10 grudnia (sobota) godz. 15:00

 

Spotkanie z cyklu Karty Historii pt.: „Historia oczami kobiet”.
Gościem Muzeum Dulag 121 będzie Anna Herbich – autorka książek przedstawiających kobiece spojrzenie na historię. W dyskusji wezmą udział bohaterki książek „Dziewczyny z Powstania” i „Dziewczyny z Syberii” – pani Janina Rożecka,  uczestniczka Powstania Warszawskiego oraz pani Natalia Zarzycka, która przetrwała sowiecką deportację na Sybir. Wstęp wolny.

 

 

 

Edukacja:

Zachęcamy szkoły, świetlice i kluby do korzystania z oferty edukacyjnej muzeum, która dostępna jest na stronie internetowej www.dulag121.pl w dziale Edukacja i kultura. Przypominamy, że we wtorki i soboty w Muzeum Dulag 121 są spotkania Klubu Historyka dla dzieci i młodzieży. Na wtorkowe, bezpłatne zajęcia klubowe dla młodzieży gimnazjalnej w godz. 15:30 – 17:30 są jeszcze wolne miejsca. Zapraszamy serdecznie do Klubu Historyka.