Wielka Wojna Polaków 1914 – 1918

 

 

Z okazji obchodów Święta Niepodległości Muzeum Dulag 121 zaprasza na wystawę „Wielka Wojna Polaków 1914-1918”. Przygotowana przez Muzeum Historii Polski wystawa gościć będzie w Pruszkowie na zaproszenie Muzeum Dulag 121, które organizuje pokaz wystawy w Pałacu Sokoła oraz w siedzibie muzeum na Żbikowie.

Wystawa „Wielka Wojna Polaków 1914-1918” zaprezentowana zostanie podczas powiatowych obchodów Święta Niepodległości w Pruszkowie, 11 listopada o godz. 13:40 w sali widowiskowej MDK w Pałacu Sokoła (ul. Kościuszki 41). W temat wystawy wprowadzi prof. Michał Kopczyński.

W dniach 14 – 24 listopada wystawę będzie można oglądać w siedzibie Muzeum Dulag 121 na Żbikowie (ul. 3 Maja 8A, Pruszków) w godzinach pracy muzeum.

O wystawie:  Wystawa „Wielka Wojna Polaków 1914-1918” ukazuje przede wszystkim wymiar społeczny I wojny światowej prezentując m.in.: jak wyglądała codzienność Polaków na ziemiach pod zaborami i jaka była sytuacja polskich żołnierzy podczas I wojny światowej. Jeden z twórców wystawy Michał Szukała – w wywiadzie udzielonym dla portalu Dzieje.pl – podkreślił, że w Wielkiej Wojnie zginęło więcej polskich żołnierzy niż w trakcie II wojny światowej. Ich losy, a także świadectwa zwykłych ludzi z tamtych czasów warto przypominać np.: poprzez wystawę, która ukazuje konflikt wojenny wieloaspektowo, posługuje się relacjami świadków i uczestników bitew oraz relacjami obrazującymi codzienne życie.

Na wystawie „Wielka Wojna Polaków 1914-1918” znajdziemy:

  • unikatowe zdjęcia z czasów wojny, takie jak fotografia amerykańskiego plakatu nawołującego do pomocy ofiarom wojny w Polsce z 1917 r., prywatne zdjęcia Legionistów ukazujące ich codzienność zza linii frontu, czy unikatowe fotografie bratających się żołnierzy rosyjskich i niemieckich z 24 grudnia 1917 r.
  • wybrane fragmenty z pamiętników i dzienników osób biorących udział w walkach na frontach, a także cywilów, w tym polskich pisarzy i poetów m.in.: fragmenty wspomnień Marii Dąbrowskiej i Michała Kryspina Pawlikowskiego. Z tych świadectw wyłania się obraz wojny, która angażuje i dotyka wszystkich, bez względu na pochodzenie, stan majątkowy i poglądy polityczne.
  • zbiory muzealne dotyczące I wojny m.in.: kartki na żywność z okresu niemieckiej okupacji Warszawy z lat 1916-1918, pocztówki, grafiki czy plakaty propagandowe związane z losem Polaków i ich drogą do odzyskania niepodległości.

Pamięć o I wojnie światowej ulega zatarciu, a przecież Polacy walczyli w szeregach niemal wszystkich wojsk biorących w niej udział. Z ziem polskich do armii państw zaborczych wcielono w latach 1914-1918 ponad 3 miliony mężczyzn. W armii rosyjskiej służyło około 2 milionów Polaków; w austro-węgierskiej niemal 1,5 miliona; w niemieckiej 850 tysięcy. Zaledwie garstka z wielkiej rzeszy polskich żołnierzy służyła w legendarnych Legionach Polskich Piłsudskiego (30 tysięcy żołnierzy), Błękitnej Armii Józefa Hallera (17 tysięcy żołnierzy jesienią 1918 r.) i innych całkowicie polskich formacjach. Pozostali byli zmuszeni do wysłuchiwania rozkazów w obcych językach znienawidzonych zaborców. Szacuje się, że na różnych frontach I wojny światowej poległo 450 tys. żołnierzy polskich.

unnamed