Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom

 

Drodzy Przyjaciele

 

Już po raz 19 – jak co roku tuż przed Bożym Narodzeniem – z paczkami chcemy ruszyć do naszych Rodaków na Białorusi. W zeszłym roku na paczki zebraliśmy blisko 10 ton darów z których przygotowaliśmy prawie 650 paczek oraz dużą ilość materiałów pielęgnacyjnych dla osób starszych. Tradycyjnie będziemy musieli zmierzyć się z wieloma przeciwnościami – sam już nie wiem czym jeszcze Białorusini mogli by nas zaskoczyć – ale spokojnie, na pewno coś będzie się działo:)

Dlatego już teraz zapraszam Was wszystkich, którzy byli z nami w latach poprzednich ale i tych, którym się nie udało z nami pojechać do wsparcia tej akcji i aktywnego uczestnictwa w niej. Ci, którzy już byli wiedzą, ze wyjazd nie należy do łatwych ale możliwość spotkania Polaków tam na Białorusi, możliwość spędzenia z nimi czasu jest chyba najlepszą nagrodą za trudy które przed nami, którym trzeba będzie stawić czoła.

Zachęcamy również grupy lokalne do organizowania zbiórek darów w swoich środowiskach.

Kadry z filmu „Akcja paczka 2014”

michal-poszytek-8

michal-poszytek

michal-poszytek-1

michal-poszytek-2

michal-poszytek-5

michal-poszytek-6


Zainteresowanych proszę o jak najszybszy kontakt!!!

Kilka podstawowych informacji na początek:

1. Terminy

Sam wyjazd planowany jest na 16-17.12.2016r. Mimo licznych doniesień medialnych o zniesieniu obowiązku wizowego na obszar przygraniczny niezbędne będzie posiadanie wizy indywidualnej wraz z ubezpieczeniem, gdyż będziemy się poruszać również poza obszarem wyznaczonym do ruchu bezwizowego. w związku z powyższym uczestnikami akcji będą mogły być osoby pełnoletnie. Dane do wniosków wizowych zostaną przygotowane w najbliższym czasie.

2. Paczki

Ze wstępnych ustaleń wynika, że gotowe paczki będą musiały się znaleźć 10 grudnia nad ranem pod granicą, w związku z powyższym wstępny termin pakowania paczek w Warszawie to 7-9.12.

Terminy i dokładne miejsce pakowania oraz zwożenia darów do paczek zostanie ustalone w najbliższym czasie. Grupy, które będą chciały przekazać zebrane dary proszone są o kontakt bezpośredni ze mną.

BARDZO WAŻNE!!!
Jako, ze Fundacja nasza planuje na przyszły tydzień złożenie wniosku dot. zbiórki darów i wsparcia finansowego do ministerstwa zgłaszane być muszą być do mnie przez koordynatorów środowiskowych miejsca zbiórek darów, terminy oraz co zostało zebrane (jakie informacje będą potrzebne – zostanie to doprecyzowane w najbliższym czasie). Możliwe będzie również przyjęcie darowizny pieniężnej „do puszki”. Kwoty również muszą być zgłaszane do mnie wraz z miejscem, gdzie została zebrana.

3. Dary to paczek

Podobnie jak w roku ubiegłym podstawowymi produktami, na zbiórce których należy się skupić to chemia domowa (proszki i płyny do prania, do płukania, do mycia, dezynfekujące, pasta do zębów, szampony, żel do mycia, mydła w płynie i w kostce pianka do golenia, golarki, uniwersalne kosmetyki jak: krem nivea (najzwyklejszy), balsam do ciała, dezodorant, krem do rąk. Prosimy również o podstawowe medykamenty (witaminy, strepsilsy, apap, woda utleniona, środki opatrunkowe, żele, gripexy). Bardzo przydatne będą również materiały do pielęgnacji osób starszych (podkłady higieniczne, pieluchomajtki, kremy na odleżyny).

Doskonałym uzupełnieniem tych paczek będą słodycze, przyprawy, kawy, herbaty, oraz kalendarze na rok 2017 z tematyką polską, historyczną etc.

4. Koordynatorzy środowiskowi

W tym roku już mam sygnały, że w zbiórki będą zaangażowane grupy z różnych miast. Nieraz pojawiają się pytania o możliwość wystawienia upoważnienia/zaświadczenia dla osób organizujących zbiórki w ramach Akcji Paczka. W związku z tym osoby, które będą potrzebowały takich pism proszone są od razu o przesyłanie swoich danych (imię, nazwisko, PESEL, nr dowodu osobistego) oraz informację o planowanych działaniach

5. Darowizny na konto Fundacji

Osoby, które chcą wesprzeć akcję finansowo mogą również wpłacać darowizny bezpośrednio na konto Fundacji:

Fundacja „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom”,
ul. Rzeźbiarska 87,
04-620 Warszawa
94 2490 0005 0000 4520 7799 3602

W związku z licznymi zapytaniami informujemy, że niebawem w internecie pojawi się nowa w pełni profesjonalna strona internetowa naszej Fundacji, gdzie będzie również uwzględniona możliwość dokonania przelewu darowizny online

 

image-11        https://kresywpotrzebie.pl

 

 

Polecam również uwadze krótką relację filmową nagraną przez środowisko ZHR 145 z Wawra w roku 2014 

Wszelkie pytania, sugestie i inne nieporuszone kwestie proszę kierować do mnie bezpośrednio,

Pozdrawiam Wiesław Leszko (+48) 602 699 259