Mokotów walczy

 

 

Zapraszamy na kolejną wyprawę szlakiem powstańczej Warszawy

 

 

W najbliższą niedzielę, 21 sierpnia Muzeum Dulag 121 zaprasza na kolejny spacer historyczny po Warszawie z cyklu „Niedzielne wyprawy szlakiem Powstania Warszawskiego”. W ramach spaceru zaplanowano zwiedzanie Mokotowa śladami walk powstańczych V Obwodu AK „Mokotów” oraz pułku AK „Baszta”. Start o godz. 12:00 z Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61. Przewodnikiem spaceru będzie Andrzej Komuda – historyk, wykładowca i przewodnik wycieczek po Warszawie.

Na trasie spaceru po Mokotowie odwiedzimy powstańcze miejsca pamięci m.in.: więzienie przy ul. Rakowieckiej, gdzie w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego stracono 700 więźniów, a także miejsce egzekucji przy ul. Dworkowej, gdzie z rąk okupanta zginęło 107 żołnierzy pułku „Baszta”. Podążając ulicami Mokotowa wspominać będziemy uczestników walk powstańczych. Zatrzymamy się m.in.: przy kamienicy Melchiora Wańkowicza, którego córka zginęła w Powstaniu Warszawskim już 5 sierpnia 1944 roku jako łączniczka zgrupowania Radosław. Odwiedzimy również dom, w którym mieszkał Rudy (Janek Bytnar – bohater powieści „Kamienie na szaniec”), a także kamienicę, w której mieszkała Krystyna Krahelska. Kolejne punkty na trasie spaceru to m.in.: Szkoła Rzemiosła „Basy” przy ulicy Kazimierzowskiej; budynek kwatery dowództwa Obwodu „Mokotów” (róg Parkowej i Chocimskiej); kamienice, w których mieszkali Marszałek Rydz Śmigły i Grot Rowecki.

Zapraszamy serdecznie do udziału w niedzielnej wyprawie szlakiem powstańczej Warszawy. Spacer dedykowany jest do wszystkich zainteresowanych historią i tematyką Powstania Warszawskiego. Udział w spacerze jest nieodpłatny.

 

Spacer „Mokotów Walczy” – 21 sierpnia (niedziela), Start: godz. 12:00

Miejsce zbiórki: ul. Rakowiecka 61 (przed Sanktuarium św. Andrzeja Boboli)

Czas trwania wycieczki: 2,5 – 3 godziny

Zapisy: (22) 758 86 63; kom. 696 591 295; e-mail: dulag@dulag121.pl