Komunikacja bez barier

 

 

PSP na Powiatowym Pikniku Organizacji Pozarządowych

 

 

 

11 czerwca br. odbył się w Pruszkowie Powiatowy Piknik Organizacji Pozarządowych.

Hasłem przewodnim tego pikniku była „Komunikacja”, w tym także a może głównie – komunikacja między ludźmi.
Piknik został zorganizowany w Parku Kościuszki przy Pałacyku Sokoła przez Starostwo Powiatowe wspólnie z Forum Pruszków – pomysłodawcą sobotnich „Śniadań w Parku” (11 czerwca odbywało się trzecie śniadanie w tym roku).
Pruszkowskie Stowarzyszenie Patriotyczne było obecne wśród ok. 30 innych zaproszonych organizacji. Spotkanie przedstawicieli wszystkich uczestników zostało uwiecznione pamiątkowym zdjęciem z wieży Pałacyku, a fotografował nas Piotr Tomaszewski.
Dla bardzo wiele osób, które odwiedziły piknik przygotowano moc atrakcji dla dzieci oraz dla starszych – miłośników muzyki, malarstwa, książek czy smakołyków.
Stanowiska prezentujących się organizacji odwiedził Starosta Pruszkowski pan Maksym Gołoś. Obecni byli także włodarze oraz radni okolicznych miejscowości – Brwinowa, Nadarzyna, Komorowa, Piastowa i oczywiście Pruszkowa.
Przy okazji przygotowania swoich stanowisk Stowarzyszenie „Komorowianie” i inne liczne organizacje skupione wokół protestu przeciwko wycince drzew przy linii WKD, zorganizowały zbieranie podpisów pod petycją do Ministerstwa Infrastruktury ze społecznymi propozycjami zmiany zapisów ustawowych, które ochroniłyby roślinność przy WKD i innych lokalnych liniach kolejowych.
Pod adresem „kolejnadrzewa.pl” można znaleźć tekst petycji do podpisania przez upoważnione w organizacjach osoby i wysłać do ministerstwa lub bezpośrednio do Stowarzyszenia „Komorowianie”.

5f7debbd-ddf1-4ec3-9c63-8cec01305ce2

Trzymając się głównego hasła pikniku nasze Stowarzyszenie pokazało w formie wystawy swój dorobek – część najważniejszych projektów, jakie zrealizowaliśmy w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy.
Najbardziej czasochłonne pod względem logistyki były dwie edycje Powiatowego Konkursu Historycznego. Konkurs dedykowany Polskiemu Państwu Podziemnemu pod hasłem „Polacy z bohaterstwa znani”, a skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu pruszkowskiego, cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży. Chcemy go kontynuować w następnych latach.
Przy organizacji konkursu mogliśmy liczyć na pomoc ze Starostwa Pruszkowskiego.
Następnie przypomnieliśmy trzy pierwsze spotkania z cyklu „Pamięć Kresów”, którego jesteśmy współorganizatorem razem z Muzeum Dulag 121.
Na pierwszym spotkaniu z wykładem inauguracyjnym cykl gościliśmy pana prof. Andrzeja Nowaka.
Z wykładami na następnych spotkaniach wystąpili członkowie naszego Stowarzyszenia pani Małgorzata Włodek i pan Janusz Czarniawski.
Dzięki inicjatywie pani dyrektor Muzeum Dulag 121 gościliśmy w Pruszkowie w ramach tego cyklu
m. in. panów Stanisława Górkę, Wojciecha Machnickiego i Zbigniewa Rymarza w spektaklu słowno- muzycznym pt.: „Ten drogi Lwów”.
Na kolejnych planszach przypomnieliśmy zorganizowany wspólnie ze Związkiem Strzeleckim Rzeczypospolitej Polskiej (rekonstruktorzy z Pruszkowa i Mszczonowa) uliczny happening historyczny dotyczący rocznicy wprowadzenia na terenie Polski 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego.
Pokazaliśmy również, w bardzo skróconej formie, dwie wystawy, które prezentowaliśmy na pierwszym i drugim tegorocznym „Śniadaniu w Parku”.
Pierwsza wystawa opowiadała o losach rodu Hoserów w Pruszkowie i ich ponad stuletniej firmie „Szkółki Żbikowskie”. Naszym pomysłem była także biała altana w „ogrodzie Hoserów”, która posłużyła głównym organizatorom jako miejsce do prowadzenia wywiadów z gośćmi i poszczególnych organizacji pozarządowych. Pomogliśmy zorganizować także ekspozycję barwnych zdjęć wykonanych przez pana Piotra Tomaszewskiego („Kolory ulic Pruszkowa”) oraz czarno białych zdjęć zaułków Pruszkowa pana Jerzego Matusiaka („Nostalgia …”).
Podczas drugiego śniadania przedstawiliśmy „Krótką historię Fabryki Obrabiarek >Mechanicy< w Pruszkowie”. Na pikniku tylko trzy z wielu plansz opowiadały o losach pruszkowskiej fabryki, która była w Pruszkowie przez lata niezmiernie istotnym zakładem pracy a po której pozostała jedynie niewielka tablica pamiątkowa.
Hasło Powiatowego Pikniku Organizacji Pozarządowych „Komunikacja” jak było widać na wystawie, jest ważne w pracy naszego Stowarzyszenia. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy współpracować z panią dyrektor Muzeum Dulag 121 Małgorzatą Bojanowską, panem Piotrem Tomaszewskim, ze Strzelcami RP, w tym z panem Dariuszem Jańczym, z panem Wojciechem Hoserem, panią Dominiką Małgowską, z panią kustosz Izby Pamięci (fabryki „Mechanicy”) przy ZSOiS w Pruszkowie Bożeną Kępkowską oraz oczywiście ze Starostwem Pruszkowskim i z wieloma innymi osobami.

IMG_1469

Image 1

Image 4

Image 8

Image 10

Image 12

Image 13

Image 15

Image 17

Image 21

IMG_1414

IMG_1415

IMG_1416

IMG_1417

IMG_1427

IMG_1434

IMG_1439

IMG_1440

IMG_1447

IMG_1451

IMG_1460

IMG_1463

IMG_1467

 

Foto. E.Radziejewski PSP-2016