
Z listu otwartego do mieszkańców Pruszkowa w sprawie upamiętnienia Stowarzyszenia Mechaników Polskich z Ameryki – publikacja Mirosława Kalinowskiego z 13 listopada 2014 r. https://www.sppp.pl/2014/11/26/skwer-im-mechanikow-polskich-z-ameryki-2
Wszystko zaczęło się na początku lat 20-tych ubiegłego wieku, kiedy to Stowarzyszenie Mechaników Polskich z Ameryki S.A postanowiło otworzyć w Polsce własne wytwornie obrabiarek.
Głos Mechanika rok 3 nr 14 1-15 marzec 1969-7
Ulotki Stowarzyszenia Mechaników Polskich z Ameryki.
Wkrótce rozpoczęto w FOM produkcję m.in. tokarek kłowych i frezarek( zwanych „gryzarkami) uniwersalnych na dokumentacji Cincinnati”
Ulotki Stowarzyszenia Mechaników Polskich z Ameryki.
W latach 30-tych produkowano już bardziej skomplikowane frezarki oraz wymuszone sytuacją międzynarodową (groźba wojny) na potrzeby wojska działka ppanc. na licencji Boforsa.
Armata Bofors w trakcie rekonstrukcji historycznej – VII Małopolski Piknik Lotniczy GNU Free Documentation License.
Publikacje Stowarzyszenia Mechaników Polskich z Ameryki.5 i 6
W czasie II wojny światowej FOM pracowała dla okupanta niemieckiego, który wycofując się w 1945 roku, zniszczył wiele zabudowań i wyposażenia fabryki. Zaraz po ustąpieniu okupantów, mieszkańcy Pruszkowa, pracownicy fabryki, przystąpili do usuwania zniszczeń i odbudowy zakładu. W pierwszym okresie dokonywano remontu obrabiarek ocalałych, lub pochodzących z rewindykacji (głównie z Niemiec).
Mechanicy 1944 autor zdjęcia pochodzą z art. Fabryka Obrabiarek Mechanicy zaraz po wojnie Galeria. Autor Bloger – Sikor.
Głos Mechanika rok 3 nr 14 1-15 marzec 1969-4
W następnych latach ( po 1947) w dalszym ciągu wykonywano remonty oraz uruchomiono produkcję frezarek wykonywanych w FOM w Pruszkowie przed wojną.
Foto Piotr Janusz Czarniawski
Rozpoczęto też produkcję frezarek własnej konstrukcji oraz konstrukcji CBKO
W latach 70-tych i dalszych, FOM wyspecjalizowała się w produkcji centrów obróbkowych i obrabiarek specjalistycznych.
Szczególnie udaną konstrukcją własną FOM była frezarka pionowa FYM40, której konstruktorem był inż. Jan Gaciąg. Ulegała ona późniejszym udoskonaleniom, stając się samodzielnym centrum obróbczy jako FYM41M.
Szczytowym osiągnięciem FOM była produkcja centrów obróbkowych poziomych HP4 na dokumentacji japońskiej firmy Mitsui Seiki.
Początek wieku XXI nie był szczęśliwy dla FOM w Pruszkowie. Brakowało zamówień, chaos decyzyjny ówczesnych władz państwowych doprowadził do powolnego upadku fabryki i jej ostatecznej likwidacji w roku 2004.
Pozostała tylko tablica pamiątkowa i nazwa placu imieniem „Mechaników”.
Foto Mateusz Sokołowski
Zrzuty ekranu z strony programu Google Earth.
Czy tak musiała zakończyć się historia Fabryki Obrabiarek Mechanicy w Pruszkowie?
Kilka zdjęć z cyklicznych spotkań „Śniadanie w Parku Sokoła”. które było poświęcone Pruszkowskim zakładom. Zakładom już nie istniejącym.
Foto. Edward Radziejewski PSP-2016