Cześć i Chwała Bohaterom

 

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

Pruszkowskie Stowarzyszenie Patriotyczne reprezentowane przez Małgorzatę Włodek w dniu 1 marca 2016 r. – „Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych”, na zaproszenie Starosty Pruszkowskiego Maksyma Gołosia oddało hołd Żołnierzom Wyklętym w Sitkówce- Nowiny, gminie w województwie świętokrzyskim. Na terenie tej gminy znajduje się symboliczny grób Karola Łoniewskiego ps. „Lew”, mieszkańca powiatu pruszkowskiego.

Karol Łoniewski urodził się w 1925 r. w Nadarzynie. W czasie Powstania Warszawskiego odznaczony został Krzyżem Walecznych, po wojnie aktywnie działał w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. W 1948 r. został aresztowany i rozstrzelany w lasach w Zgórsku (woj. świętokrzyskie).

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym p.w. Chrystusa Króla, którą koncelebrowali: proboszcz parafii Nowiny ks. Józef Kubicza oraz ks. Maciej Smoliński z parafii św. Kazimierza w Pruszkowie.
Po Mszy Świętej uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. Antoniego Hedy „Szarego” w Kowali zaśpiewali piękną, bardzo wzruszającą piosenkę o „Szarym”.

Generał Antoni Heda „Szary”, legendarny dowódca Armii Krajowej, dowodził żołnierzami 2 Dywizji Armii Krajowej, którzy 17 września 1944 roku stoczyli zwycięską bitwę z hitlerowcami w lesie w Szewcach (teren gminy Sitkówka- Nowiny).
„Szary” dowodził również oddziałem żołnierzy, którzy w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku zdobyli więzienie w Kielcach. Uwolnił ponad 600 więźniów SB i NKWD. Był działaczem opozycyjnym i więźniem na Rakowieckiej w Warszawie, w Rawiczu i we Wronkach. Od wielu lat mieszkał w Kaniach. Jest pochowany w grobie rodzinnym w Podkowie Leśnej.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się do okolicznych lasów, gdzie znajduje się symboliczna mogiła zamordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego, by złożyć kwiaty i zapalić znicze.
Delegacji pruszkowskiej przewodniczył Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski oraz Dariusz Nowak wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego.

Małgorzata Włodek
Pruszków marzec 2016 r.

DSC_0027

DSC_0020

DSC_0011