„Sztuka i Naród”

Wystawa „Sztuka i Naród” w Pruszkowie 24.10.-30.12 – zapraszamy do zwiedzenia.

 

Muzeum Dulag 121 prezentuje drugą odsłonę wystawy ,,Sztuka i Naród’’ w siedzibie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie ( Pl. Jana Pawła II). Będzie ona eksponowana od 24 X do 31 XII 2015 r.

Wystawa „Sztuka i Naród” została przygotowana na 70. rocznicę Powstania Warszawskiego przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. „Przypomina ona redaktorów wydawanego w latach 1942-1944, konspiracyjnego pisma ,,Sztuka i Naród’’, wybitnych twórców, którzy w tragicznie krótkim czasie wojennej młodości zdołali osiągnąć niezwykłą dojrzałość intelektualną, moralną i artystyczną. Byli to: Onufry Bronisław Kopczyński, kompozytor i publicysta, nazywany ‘Chopinem konspiracji’, Wacław Bojarski, poeta, prozaik i publicysta, Andrzej Trzebiński, poeta, dramatopisarz, prozaik, publicysta i teoretyk kultury, Tadeusz Gajcy, obok K. K. Baczyńskiego najbardziej znany poeta Polski Walczącej, także publicysta i prozaik, Zdzisław Stroiński, poeta, autor liryków prozą i Wojciech Mencel, poeta i dramatopisarz. Wszyscy redaktorzy „Sztuki i Narodu” byli do końca wierni hasłu głoszącemu potrzebę jedności postawy w życiu i sztuce. Mimo, ze zginęli, a więc pozostali na zawsze już dwudziestoletni, stworzyli poezję i myśli, które niosą w sobie wielki potencjał.”

,,Autorom wystawy przyświecała idea, aby wzbudzić i podtrzymać dyskusję nad dziedzictwem środowiska „Sztuki i Narodu” i jego wkładem w kulturę polską (…).”

Ekspozycję można zwiedzać w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego przy Placu Jana Pawła II 2 w następujących godzinach:
• wtorek – środa 09:00 – 16:00
• czwartek 09:00 – 19:00
• piątek 09:00 – 16:00
• sobota – niedziela 11:00 – 18:00
• Muzeum jest nieczynne w poniedziałki, a także w następujące dni: 31.10, 01.11, 11.11, 22-26.12, 31.12.

Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne. Wystawie będą towarzyszyć lekcje muzealne i odczyty. Więcej informacji na stronie www.dulag121.pl

Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza do zwiedzenia wystawy.

Dodatkowe informacje
Autorką scenariusza wystawy jest Pani Maria Dorota Pieńkowska, komisarzem Pan Piotr Dymmel. Twórcą aranżacji plastycznej, opracowania graficznego wystawy i projektu przeniesienia jest Pani Anna Nowak. Komisarzem realizacji wystawy w Pruszkowie jest Pani Małgorzata Bojanowska.