Czterdziesty czwarty dzień Powstania.

 

W ciągu dnia pierwsze jednostki sowieckie wkraczają na Pragę

 

 

 

13 września 1944

 

 

Niemcy wysadzają warszawskie mosty. Wczesnym popołudniem Most Poniatowskiego, wieczorem mosty kolejowe – Średnicowy i Gdański, tuż przed północą Most Kierbedzia.

Czerniaków. Najcięższe niemieckie ataki dążą do oderwania pozycji powstańczych od brzegów Wisły. Niemcy masakrują ogniem tereny zajęte przez powstańców na Powiślu czerniakowskim. Systematycznie likwidują kolejne stanowiska powstańcze w rejonie Portu Czerniakowskiego i po parzystej stronie na ul. Łazienkowskiej.

Zdziesiątkowane oddziały AK są zmuszone do oddania Portu Czerniakowskiego, drugiej strony ul. Łazienkowskiej, ruin ul. Przemysłowej, Gazowni na ul. Ludnej, wycofując się na linię zabudowy Czerniakowa.

Powstańcy wycofują się też z terenu szpitala św. Łazarza.

Powiśle czerniakowskie zostaje odcięte od Śródmieścia.

Nieudany kontratak oddziałów „Czata 49” w kierunku wlotu Książęcej na plac Trzech Krzyży załamuje się. Nie udaje się przywrócić łączności między Czerniakowem a Śródmieściem.

Niemcy zdobywają gmach ZUS, gdzie w płomieniach ginie kilkudziesięciu rannych.

Niemcy systematycznie niszczą wszystkie większe budynki nalotami bombowymi i ostrzałem artyleryjskim.

Ginie dowódca patrolu megafonowego BIP KG AK, kpr. pchor. rez. Bernard Wojciech Mencel „Paweł Janowicz”.

W nocy 13/14 września następują pierwsze zrzuty sowieckie z pomocą dla Walczącej Warszawy. W akcji biorą udział 282 samoloty. Tej nocy na teren Żoliborza, Śródmieścia i Powiśla trafia w ten sposób 30 ton żywności, 1.200 granatów i 80 sztuk broni.

 

 
opracował: Maciej Janaszek-Seydlitz