Dwudziesty drugi dzień Powstania.

Blisko tysiąc żołnierzy rusza w stronę torów.

 

 

22 sierpnia 1944

wtorek

 

W nocy z 21 na 22 sierpnia powstańcy z Żoliborza podejmują kolejną próbę połączenia się z obrońcami Starego Miasta. Blisko tysiąc żołnierzy rusza w stronę torów.
Nagle rakiety rozświetlają ciemności i tysiące pocisków z bunkrów, pociągu pancernego, Cytadeli, Burakowa, Dworca Gdańskiego rozrywają się na przedpolu. Zapora ogniowa jest nie do przebycia.
Chociaż pojedyncze grupy powstańców forsują tory, akcja załamuje się z dużymi stratami – ponad 300 zabitych i rannych.
Ostatnia próba odsieczy dla okrążonej Starówki nie udaje się. Oddziały wycofują się na swoje pozycje. Są to najkrwawsze walki Powstania.

Z zrujnowanego Arsenału przy ul. Długiej wycofuje się ostatni żołnierze z oddziału kpt. Władysława Jackowskiego „Konrada”. Zajmują oni pozycje w Pasażu Simonsa na rogu Długiej i Nalewek, w podziemiach których chroni też się wielu mieszkańców Starówki.

Tymczasem na Starym Mieście toczą się walki o każdy dom. Zaciska się pierścień okrążenia. Niemcy wdzierają się do Arsenału, na Bielańską, Tłomackie, Nalewki. Zajmują już teren od ul. Żoliborskiej do Gęsiej.
Linia powstańczej obrony przebiega 100 metrów od Rynku Starego Miasta i 250 metrów od Rynku Nowego Miasta.

Oddziały „Chrobrego II” odpierają zmasowany atak na fabrykę Bormana przy ul. Towarowej.

Zostaje zdobyta placówka niemiecka w restauracji „Cristal” w al. Jerozolimskich róg Brackiej.

Wieczorem oddziały batalionu „Ruczaj” rozpoczynają atak i zdobywają na ranem 23 sierpnia gmach małej PAST-y (Piusa XI 19) w Śródmieściu, biorąc do niewoli 112 jeńców.

Na Mokotów przybywa kanałami ze Śródmieścia nowy dowódca, ppłk Józef Rokicki „Karol”: Dzieli on obwód V na Mokotów Dolny i Górny.

Gen. Antoni Chruściel ps. „Monter” wydaje rozkaz na okoliczność święta Matki Bożej Jasnogórskiej 26.VIII.

W obawie zbratania się z powstańcami, Niemcy wycofują z okolic podwarszawskich stacjonujące tam oddziały węgierskie.

 

 

opracował: Maciej Janaszek-Seydlitz