Czternasty dzień Powstania.

 

 

Rozpoczyna się dramatyczna ewakuacja rannych ze Szpitala Maltańskiego

 

14 sierpnia.

 

W nocy z 13 na 14 sierpnia lotnictwo alianckie dokonuje zrzutów nad Śródmieściem. O godz. 10.30 Komendant Główny AK gen. Tadeusz Komorowski „Bór” wydaje rozkaz marszu na odsiecz walczącej stolicy oddziałom z podwarszawskich okręgów AK.

Niemcy kontynuują natarcie na Stare Miasto od zachodu. Uderzają z Leszna, przez Tłomackie w kierunku Bielańskiej. Trwa zaciekła walka o barykadę i budynek „PAST-y” przy Tłomackiem. W godzinach wieczornych oddziały mjr Gustawa Billewicza „Sosny” i kpt. Stefana Kaniewskiego „Nałęcza” wypierają wroga za linię ul. Przejazd.

Około południa nieprzyjaciel atakuje Muranów, uderzając od strony Fortu Traugutta, Dworca Gdańskiego i Stawek w kierunku Zajezdni Tramwajowej przy ul. Sierakowskiej. Niemcom udaje się wbić „klin” pomiędzy zgrupowanie „Radosław” a zgrupowanie ppłk Jana Szypowskiego „Leśnika”. Ok. godz. 16.00 Powstańcy odzyskują utracone pozycje, ponosząc jednak dotkliwe straty.

W Kampinosie kpt Józef Krzyczkowski „Szymon” otrzymuje rozkaz płk Karola Ziemskiego „Wachnowskiego”, nakazujący gotowość bojową oddziałów i przesunięcie ich na pozycje wyjściowe do natarcia z rejonu cmentarzy Powązkowskiego i Żydowskiego. Celem tego manewru jest połączenie sił z Kampinosu z oddziałami walczącymi na Muranowie.

Niemcy zakręcają zawory na Stacji Ciśnień na ul. Koszykowej. Przestają działać wodociągi miejskie. Komendant Okręgu Warszawskiego AK płk „Monter” (Antoni Chruściel) poleca oszczędzać wodę i budować studnie.

Rozpoczyna się dramatyczna ewakuacja Szpitala Maltańskiego z ul. Senatorskiej do Śródmieścia.
Na ul. Bartoszewicza żołnierze ze zgrupowania „Krybar” zdobywają niemiecki transporter opancerzony. Powstańcy nazywają go „Jaś”. Po śmierci dowódcy na jego cześć zmieniają nazwę na „Szary Wilk” – pseudonim poległego.

Na podstawie materiałów Muzeum Powstania Warszawskiego
Za: https://wpolityce.pl/historia/262257-czternasty-dzien-powstania-rozpoczyna-sie-dramatyczna-ewakuacja-rannych-ze-szpitala-maltanskiego