Filmu dokumentalny o rodzinie Ulmów.

Poseł PiS interweniuje ws. filmu dokumentalnego o rodzinie Ulmów

 

 

Jacek Świat, poseł Prawa i Sprawiedliwość wystosował pismo do dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Parlamentarzysta domaga się wyjaśnień ws. odmowy dofinansowania filmu dokumentalnego „Ulmowie – Rok Sprawiedliwych”.

„Informacja o odmowie dofinansowania była dla dużej części środowiska kulturalnego prawdziwym szokiem. Historia rodziny Ulmów jest jednym z najbardziej heroicznych i tragicznych epizodów II wojny światowej. Tę historię powinno poznać jak najszersze grono naszych rodaków, a zwłaszcza młodzieży” – pisze w swojej interwencji poselskiej Jacek Świat.

Parlamentarzysta podkreśla, że o rodzinie Ulmów powinni dowiedzieć się widzowie na całym świecie, szczególnie teraz, „gdy i w Niemczech i w Rosji z wielką intensywnością prowadzona jest polityka historyczna zmierzająca do rewizji obrazu dziejów, z próbą obarczenia Polski i Polaków współodpowiedzialnością za zbrodnie totalitaryzmów”.

Świat uważa, że dokument o rodzinie Ulmów powinien powstać już dawno. „Jest czymś niebywałym, że dziś napotyka na takie trudności” – dodaje.

„Działając na podstawie ustawy o sprawowaniu mandatu posła i senatora zwracam się do Pani Dyrektor (PISF – red.) o wyjaśnienie przyczyn dofinansowania dzieła. Proszę także o ponowne rozpatrzenie sprawy” – podsumowuje poseł PiS.

Józefa i Wiktorię Ulmów rozstrzelano za ukrywanie Żydów 24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu. Wiktoria Ulma była w ostatnim miesiącu ciąży i zaczęła rodzić w trakcie egzekucji. Zamordowano także sześcioro dzieci Ulmów, z których najstarsze miało 8 lat i ośmioro ukrywanych przez rodzinę Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów. Mord przeprowadził żandarm Józef Kokot, urodzony w Czechach volksdeutch. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny Ulmów.

Pan poseł Jacek Świat prosi o rozpowszechnianie informacji w tej sprawie.

 

 

Za:  https://telewizjarepublika.pl/posel-pis-interweniuje-ws-filmu-dokumentalnego-o-rodzinie-ulmow,22424.html               (8.08.2015)