28 czerwca Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Uchwałą Sejmu 28 czerwca

Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 r.

 

Pomnik_czerwca_1956_Kochanowskiego_Poznań_RB1

Pomnik z nazwiskami ofiar Czerwca ’56 na ul. Kochanowskiego w Poznaniu. Za: wikipedia/Radomil/CC BY-SA 3.0

 

Sejm RP przyjął uchwałę, która 28 czerwca ustanowiła Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 r.

21 czerwca 2006 r. Sejm V kadencji w drodze uchwały ustanowił 28 czerwca Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 r. – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie oddać hołd bohaterom, których odwaga i patriotyzm stały się kamieniem węgielnym późniejszych antykomunistycznych zrywów w Polsce – czytamy w przyjętej uchwale.

Sejm uczcił pamięć ofiar w pięćdziesiątą rocznicę obchodów wydarzeń czerwcowych. Jak podkreślono w uchwale protesty i strajki robotników w czerwcu 1956 r. w Poznaniu wybuchły w imię walki o wolność, chleb i sprawiedliwość. – Przerodziły się one w zbrojne wystąpienie przeciwko ówczesnej władzy – głosi dokument.

W uchwale podkreślono też, że zryw poznański, choć krwawo stłumiony z użyciem wojska i czołgów, przyniósł zwycięstwo moralne, które odbiło się szerokim echem w Polsce i poza Jej granicami. Dokument głosi też, że w wolnej, niepodległej Polsce winni jesteśmy ludziom Czerwca 1956 pamięć i wdzięczność.

Wydarzenia w czerwcu 1956 r. w Poznaniu to pierwszy masowy bunt społeczny przeciwko ówczesnej władzy i sytuacji gospodarczej w kraju. Protesty rozpoczęły się od strajku robotników Zakładów Przemysłu Metalowego im. J. Stalina (obecna nazwa Zakłady Przemysłu Metalowego im. H. Cegielskiego). Strajk przerodził się w wielotysięczną manifestację na ulicach Poznania. Wystąpienie Wielkopolan zostało spacyfikowane przez wojsko i milicję.

Za: mk sejm.gov.pl, telewizja republika.pl

Pomnik podczas obchodów 50 rocznicy Powstania Czerwcowego.

pomnik„Czerwiec56001 szymonp” autorstwa szymon_p – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Czerwiec56001_szymonp.JPG#/media/File:Czerwiec56001_szymonp.JPG – Radomil (talk | contribs)