II Rajd im. płk. Ryszarda Kuklińskiego

Rajd urodzinowy płk. Kuklińskiego

 (fot. wikipedia)

Syn rotmistrza Pileckiego i żona ś.p. Ryszarda Kaczorowskiego wsparli motocyklowy rajd upamiętniający płk. Ryszarda Kuklińskiego.

13 czerwca mija 85. rocznica urodzin polskiego wojskowego, który przekazał Amerykanom sowieckie plany inwazji na Europę Zachodnią, dzięki czemu wszczęcie wojny okazało się dla Moskwy niemożliwe. Już w najbliższy weekend, czyli 05 – 07. 2015 wyruszy II Rajd Motocyklowy im. płk. Ryszarda Kuklińskiego. Wydarzenie rozpoczyna się przed Pomnikiem Katyńskim w Warszawie, następnie uczestnicy zwiedzą Izbę Pamięci płk. Kuklińskiego i jego grób na Powązkach. W rodzinnych stronach bohatera odwiedzą Stromiec, Ducką Wolę, Bobrek, Niedabyl, Starą Wieś – miejscowości skąd pochodzili jego rodzice Ryszarda Kuklińskiego. W Starej Wsi i Niedabylu (gmina Stromiec, pow. białobrzeski) mały Rysiek spędzał wakacje, a jako nastolatek ukrywał się w czasie okupacji, kiedy był zagrożony aresztowaniem przez gestapo. W tych okolicach od ponad 200 lat mieszka rodzina ojca – Kuklińscy, w pobliskim Bobrku i Duckiej Woli wychowywała się jego matka – Anna z domu Kotaniec.
W programie spotkania z przyjaciółmi i osobami pamiętającymi bohatera, wystawa i prelekcja o rodzinie Kuklińskich z parafii Stromiec. Rajd zakończy msza św. w kościele w Stromcu, gdzie został ochrzczony ojciec bohatera i zapalenie zniczy przed posadzonym w ubiegłym roku Dębem Wolności im. płk Ryszarda Kuklińskiego.
Tydzień później – 14.06 – odbędzie się w Stromcu koncert dedykowany pamięci bohatera i jego przodków. Tym razem Robert Grudzień znany muzyk i kompozytor zaprosił tenora Bogusława Morkę. Koncert poprzedzi Msza św. w intencji bohatera i jego rodziny. Później zaplanowano tradycyjny tort urodzinowy oraz spotkanie rodziny i przyjaciół oraz sympatyków płk. Kuklińskiego. Wieczorem w parafii Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie w Warszawie odbędzie się koncert zatytułowany „Jack Strong bohater świata. Kamień z pól Ojców naszych”. Wystąpią: Jerzy Zelnik – recytacja i Anna Zagdańska – mezzosopran, a całość poprowadzi Anna Drela. Honorowym gościem będzie Roman Barszcz, przyjaciel bohatera.

Rajd wsparli: Karolina Kaczorowska, żona śp. prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz Andrzej Pilecki, syn Rotmistrza Witolda Pileckiego. Pomysłodawcą urodzin i głównym organizatorem jest Robert Grudzień, honorowy obywatel Stromca, znany muzyk, kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej, autor ogólnopolskich projektów historyczno – artystycznych, a prywatnie spokrewniony z rodziną Kuklińskich.

 

 

KJ/ www.Telewizjarepublika.pl
Za: www.Fronda.pl