Cześć i chwała Rotmistrzowi Pileckiemu!

źródło - IPN

Szanowni Państwo!

„Cześć i chwała Rotmistrzowi Pileckiemu!” – takim okrzykiem skierowanym do ponad 500 rówieśników z całej Polski zakończył wczoraj prezentację projektu swojej klasy Jakub, uczeń technikum z Piotrkowa Trybunalskiego. Dobiegł końca Wielki Finał Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Do Krakowa na dwudniowe podsumowanie przyjechało kilkuset uczestników Akademii reprezentujących 130 szkół z 13 województw.

Szkoła z Piotrkowa zajęła drugie miejsce. Kuba wraz z kolegami zorganizował w swojej szkole demokratyczne referendum, w ramach którego namawiał Koleżanki i Kolegów do tego, że rotmistrz Witold Pilecki jest najlepszym patronem dla ich szkoły. Udało się. Teraz uczniowie pracują nad patriotycznym muralem w ich mieście: pierwsza, biało-czerwona część jest już gotowa, a w najbliższych tygodniach na podstawie profesjonalnego projektu upamiętnią na niej wizerunek Rotmistrza. A Pilecki przez kolejne lata będzie patronem i wzorem dla kolejnych roczników uczniów.

Zwyciężyła inna szkoła, która zrealizowała projekt w zupełnie innym klimacie: I LO w Sandomierzu, które postanowiło pomóc niepełnosprawnym. Nie chodziło im jednak o jednorazową inicjatywę, która co najwyżej mogła poprawić samopoczucie, ale o systemowy projekt, który przyczyni się do realnych zmian.

Co zrobili uczniowie z Sandomierza? Po pierwsze: wsiedli na wózek inwalidzki i jeżdżąc po mieście spróbowali postawić się w roli niepełnosprawnych. Na tej podstawie stworzyli mapę potrzeb: miejsc, które najbardziej potrzebują ułatwień dla chorych i mapę dostępności: czyli miejsc, gdzie niepełnosprawni mogą łatwo dotrzeć. Po drugie: stworzyli lokalny certyfikat dla firm przyjaznych niepełnosprawnym. Po trzecie wreszcie: ich projekt spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem lokalnych władz samorządowych. Radni skontaktowali się z uczniami (a nie uczniowie z radnymi!) na Facebooku i zaproponowali ich zaangażowanie się w budżet obywatelskim. Ostatecznym efektem początkowo małej, uczniowskiej inicjatywy będzie wart 50 000 złotych projekt złożony przez uczniów w budżecie obywatelskim, dzięki któremu powstanie winda dla niepełnosprawnych w sandomierskim kinie.

Nieformalną dewizą naszej Akademii jest: od narzekania do działania. Media po ostatnich wyborach rozpisują się o młodym pokoleniu: że jest buntownicze, roszczeniowe i potrafi tylko narzekać, a to narzekania przejawia się nawet głosem w wyborach. My staramy się pokazać, że jest dokładnie odwrotnie: że młodzi zamiast hejtu wybierają konkret. Doskonale wiedzą, że Polskę na lepsze mogą zmieniać właśnie oni.

W ścisłym finale, czyli wśród 9 najlepszych projektów, znalazły się też dwie szkoły ze Szczecina. Akademia istnieje dzięki naszemu strategicznemu partnerowi, Fundacji PKO Banku Polskiego, a mecenasem gali finałowej było PKP Intercity, które ufundowało część biletów. W Wielkim Finale uczestniczy jednak tylko kilkuset uczniów spośród 4000 uczestników Akademii, bo dofinansowanie dojazdu i noclegu wszystkich uczestników jest niemożliwe, a nie wszystkich stać na długą i często kosztowną podróż przez całą Polskę. Na dosłownie kilka dni przed Wielkim Finałem znana Wam Ola Maciejewska wymieniała maile z Panem Tomaszem ze Szczecina, który od jakiegoś czasu kibicuje naszym działaniom. Ku naszej wielkiej radości Pan Tomasz na ostatniej prostej wsparł pobyt uczniów na finale kwotą 1000 zł! – Więcej nie dam rady. Może ktoś z nich w przyszłości weźmie się za organizację oddziału Klubu Jagiellońskiego w Szczecinie – napisał nam Pan Tomasz. Uczniowie ze Szczecina jechali do Krakowa całą noc, ale dzięki ich determinacji i wsparciu finansowemu dwa znakomite projekty ze Szczecina – jeden dotyczący wsparcia dla lokalnej przedsiębiorczości, drugi zaś poprawnej polszczyzny – zostały zaprezentowane wśród setek młodych patriotów z całej Polski.

Dlatego chciałbym serdecznie podziękować wszystkim Darczyńcom i Partnerom Klubu: stałym, okazjonalnym, instytucjonalnym i tym, którzy przekazali nam 1% podatku. Dzięki Wam dotarliśmy w tym roku do 13 województw, a od września będziemy obecni już w całej Polsce. Dzięki Wam odbył się Wielki Finał i to Wy wspieracie naszą codzienną walkę o lepszą Polskę, która prowadzimy na wielu frontach!

Znalezienie w Polsce kolejnych „Panów Tomaszów” jest dziś naszym największym wyzwaniem. Nie jest tak ważne, czy będą wspierali nas 10 zł, 50 zł czy 1000 złotych – ważne, że będą robili to z przekonaniem, że naszą robota jest potrzebna. Chcemy, by Akademia mogła się rozwijać i by brało w niej udział możliwie najwięcej osób.
To Darczyńcy przypominają nam w chwilach trudności, że patriotyczna robota Klubu z miesiąca na miesiąc staje się ważna dla coraz większej liczby osób.

Zakończę patetycznie: Cześć i chwała młodym, ambitnym patriotom! Kolejny raz udowodnili, że im się chce i że zależy im na Polsce: często bardziej, niż pokoleniu ich rodziców czy moim rówieśnikom, trzydziestokilkulatkom. Hasłem tegorocznego finału było: Polska w naszych rękach. W dobrych rękach – po obejrzeniu dziesiątek projektów i spotkaniu z setkami uczniów nie mam co do tego wątpliwości.

Z pozdrowieniami!
Krzysztof Mazur
Prezes Klubu Jagiellońskiego

Klub Jagielloński działa dzięki wsparciu finansowemu Sympatyków. Jeżeli chcą Państwo razem z nami budować silną organizację obywatelską, która patrzy politykom na ręce i wychowuje młodych ludzi w duchu nowoczesnego patriotyzmu, serdecznie prosimy o rozważenie możliwości wsparcia finansowego. Każda, nawet symboliczna wpłata jest dla nas ważna.

 

 

Darowizny
Klub Jagielloński
ul. Rynek Główny 34
31-010 Kraków
Nr konta: 16 2130 0004 2001 0404 9144 0001
W tytule: „darowizna na cele statutowe”
www.kj.org.pl/wspieraj