95. rocznica urodzin Karola Wojtyły.

Dziś 95. rocznica urodzin Karola Wojtyły.

Przypominamy przesłanie Jana Pawła II do Polaków

Z okazji urodzin Jana Pawła II w wielu miejscach Polski odbędą się okolicznościowe koncerty, prelekcje, wystawy i konferencje naukowe. Przypominamy przesłanie papieża, które zostawił Polakom.
Jan Paweł II w 1979 roku na krakowskich Błoniach podczas wielkiego Bierzmowania Narodu:
Pozwólcie przeto, że tak jak zawsze przy bierzmowaniu biskup, i ja dzisiaj dokonam owego apostolskiego włożenia rąk na wszystkich tu zgromadzonych, na wszystkich moich rodaków.
Pragnę wam dziś przekazać tego Ducha, ogarniając sercem z najgłębszą pokorą to wielkie „bierzmowanie dziejów”, które przeżywacie. I dlatego – zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością
— taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym,
— abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili,
— abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy. Proszę was:
— abyście mieli ufność nawet wbrew każdej waszej słabości, abyście szukali zawsze duchowej mocy u Tego, u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało,
— abyście od Niego nigdy nie odstąpili,
— abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha, do której On wyzwala człowieka,
— abyście nigdy nie wzgardzili tą Miłością, która jest największa, która się wyraziła przez Krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu. Proszę was o to…

Dziś w Wadowicach odbędzie się także zjazd młodzieży ze szkół im. Jana Pawła II. W południe Mszy św. w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny będzie przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
O godz. 17.00 rozpocznie się koncert „Dom na skale”. Złożą się na niego utwory muzyczne do słów Karola Wojtyły, teksty prozatorskie Ojca św., a także utwory instrumentalne Ennio Morricone.
W historii Polski – nie tylko tej najnowszej – nie było człowieka jak św. Jan Paweł II, który wywarłby tak wielki wpływ na życie Polaków i losy całego świata – mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski. To jest odpowiedź, dlaczego tak chętnie świętowane są rocznice związane z papieżem Polakiem – zaznacza.
Jan Paweł II sprawował swój pontyfikat przez ponad 26,5 roku. To trzeci co do długości pontyfikat w historii Kościoła – pontyfikat niezwykły, bo naznaczony niezwykłą aktywnością, nauczaniem, które trafiało do serc setek milionów ludzi. To pontyfikat, po którym została pamięć ponad 100 zagranicznych pielgrzymek, ale przede wszystkim myślę, że zaważyły dwa inne czynniki: niezwykła bliskość Jana Pawła II względem ludzi, jego serdeczność, jego otwarcie, jego uśmiech i z drugiej strony także ostatnie lata pontyfikatu naznaczone ogromnym cierpieniem
– wskazuje ks. prof. Waldemar Chrostowski.
Z okazji 95. Rocznicy urodziny św. Jana Pawła II, na UKSW w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja. Wśród prelegentów będą m.in. ks. abp Mieczysław Mokrzycki, Milena Kindziuk i Arturo Mari.

RadioMaryja, PAP/ mall