Koncert pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

Warszawa, dnia 11 maja 2015 roku

Koncert pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

 W niedzielę, 17 maja o godzinie 19.00 w Warszawie, na Żoliborzu, przy Skwerze Niegolewskiego odbędzie się koncert „PILECKI – Niezłomny z Niezłomnych” w hołdzie Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu i Żołnierzom Niezłomnym. Wydarzenie będzie jednocześnie promocją nowej płyty „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych”. Organizatorami są: Fundacja Sztafeta oraz Urząd Dzielnicy Żoliborz. Partnerem Instytut Pamięci Narodowej. Wstęp wolny.

Koncert „PILECKI – Niezłomny z Niezłomnych” oparty będzie na utworach muzycznych śpiewanych oryginalnie przez partyzantów I i II konspiracji, w szczególności w Wileńskich Brygadach AK. Repertuar obejmować będzie autentyczne żołnierskie piosenki ze słowami układanymi przez partyzantów, często do znanych wcześniej melodii, a także kilka znanych utworów śpiewanych w całej Polsce, powstałych w czasie wojny oraz fragmenty listów Witolda Pileckiego, a także tekstów poświęconych jemu i Żołnierzom Wyklętym. Wydarzenie ma na celu uczczenie pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera AK, uczestnika wojen 1920 i 1939 roku, ochotnika do Auschwitz, twórcy konspiracji wojskowej w obozie, wielkiego bohatera, a także Żołnierzy Niezłomnych. Płyta „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych” to autorski projekt Fundacji Sztafeta przy współpracy ze Studiem Edycji Św. Pawła z Częstochowy.

W tym samym dniu o godz. 18.00 w pobliskim kościele Św. Stanisława Kostki odbędzie się uroczysta Msza Św. w intencji Rotmistrza Pileckiego i Żołnierzy Niezłomnych.

Wykonawcami koncertu będą: wokaliści Garwolińskiego Teatru Muzycznego Od Czapy, prowadzonego przez Fundację Sztafeta oraz zespół muzyczny CzapoBa w składzie: gitara basowa – Dariusz Budkiewicz (DePress, Armia) gitara Dariusz Bafeltowski, perkusja – Nikodem Pospieszalski, kontrabas – Mikołaj Pospieszalski, instrumenty klawiszowe, skrzypce – Marcin Pospieszalski, akordeon Julian Czaporowski. Gościnnie udział wezmą Jan Trebunia-Tutka i zespół Jazgot. Kierownictwem muzycznym projektu i aranżacjami utworów zajęli się Marcin i Lidia Pospieszalscy. Koncert poprowadzi aktor Radosław Pazura.

W poniedziałek, 25 maja 2015 roku przypada 67. rocznica śmierci Witolda Pileckiego. W tym dniu, o godzinie 21.30 będzie można także uczcić pamięć Rotmistrza zbierając się przed więzieniem przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie w 1948 roku został zamordowany.

Koncert „PILECKI – Niezłomny z Niezłomnych” będzie drugim tego typu wydarzeniem na Żoliborzu. W ubiegłym roku w koncercie pt. „Pilecki znany i nieznany – Rotmistrz, bohater, tato…” udział wzięło blisko 400 osób, w tym członkowie rodziny Rotmistrza.

Sponsorem płyty jest Bank WBK oraz Instytut Pamięci Narodowej. Partnerami koncertu są: Grupa Historyczna Radosław, Signum Temporis. Stowarzyszenie do Rzeczy, drukarnia Ragus, agencja Jet Line, razemtv.pl, Radio Wnet.

Kontakt prasowy:
Anna Ostrowska
Fundacja Sztafeta
tel. +48 606526332

 

Pilecki koncert_plakat_final